Այսօր Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Սիմոնյանը խորհրդարանում ներկայացրեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի միջև» հիմնական համաձայնագիրը վավերացնելու մասին օրենքի նախագիծը:
Փոխնախարարը հայտնեց, որ ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի 194 կողմ երկրների մասնակցությամբ 2010 թվականին ստեղծվել է «Կանաչ կլիմայի հիմնադրամ»-ը (այսուհետ` Հիմնադրամ), որպես Կոնվենցիայի ֆինանսական մեխանիզմի գործառնական մարմին։ Հիմնադրամի գլխավոր առաքելությունն է աջակցել և տրամադրել ֆինանսական միջոցներ կլիմայի փոփոխության նկատմամբ խոցելի զարգացող երկրներին՝ ջերմոցային գազերի արտանետումների սահմանափակմանը կամ կրճատմանը, ինչպես նաև կլիմայի փոփոխության բացասական հետևանքներին հարմարվողականությանն ուղղված գործողություններ իրականացնելու համար։ Արդյունքում՝ ապահովելով կայուն զարգացման համատեքստում անցումը դեպի ցածր ածխածնային և կլիմայի նկատմամբ դիմակայուն համակարգ։
ԿՓՇԿ Փարիզյան համաձայնագրի ներքո ստանձնած պարտավորությունների իրականացման շրջանակներում զարգացող երկրները պաշտոնապես հայտարարել են 2020 թվականից սկսած տարեկան 100 մլրդ. ԱՄՆ դոլարի հանձնառության վերաբերյալ, ինչը կուղղվի կլիմայի փոփոխության մեղմման և հարմարվողականության գործողությունների իրականացմանը զարգացող երկրներում՝ այդ թվում Հիմնադրամի միջոցով։
Հիմնադրամի Լիազորված ազգային մարմինը Շրջակա միջավայրի նախարարությունն է, իսկ որպես ազգային համակարգող հանդես է գալիս շրջակա միջավայրի նախարարը:
Ազգային ժողովը (կողմ՝ 84, միաձայն) վավերացրեց «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Կանաչ կլիմայի հիմնադրամի միջև» հիմնական համաձայնագիրը։

Today Deputy Minister of Environment Tigran Simonyan submitted the draft law on approving the master agreement between "The Green Climate Fund and the Government of the Republic of Armenia" to the parliament.
The Deputy Minister stated that the Green Climate Fund (hereinafter referred to as the Fund) was set up by 194 countries party to the UN Framework Convention on Climate Change in 2010 as part of the Convention's financial mechanism. The main mission of the Fund is to provide funding to developing countries vulnerable to climate change to limit or reduce greenhouse gas emissions, as well as to take action to adapt to the adverse effects of climate change. As a result, ensuring the transition to low-carbon and climate-resilient development.
The commitment announced by developed countries to jointly mobilize $100 billion per year since 2020, in the framework of the implementation of the obligations assumed under the UNCCC Paris Agreement, is focused on the implementation of climate change mitigation and adaptation actions in developing countries, including through the Fund.
The National Designated Authority of the Fund is the Ministry of Environment, and the Minister of Environment is the Focal Point.
The National Assembly (84 for, unanimously) passed the master agreement between "The Green Climate Fund and the Government of the Republic of Armenia".