«Պահպանվող տարածքների աջակցման ծրագիր – Հայաստան» ծրագրի գործադիր մարմին է հանդիսանում ՀՀ Շրջակա միջավայրի նախարարությունը:
ՊՏԱԾ-Հ ծրագրի Փոքր դրամաշնորհային բաղադրիչի 1-ին փուլի շրջանակներում դրամաշնորհի արժանացած «Մեղրու կանանց ռեսուրս կենտրոն» ՀԿ-ն ՀՀ Սյունիքի մարզի Մեղրի խոշորացված համայնքում իրականացրեց «Այցելեք Մեղրի» ծրագիրը, որի հիմնական նպատակն էր նպաստել համայնքում էկո և գյուղատնտեսական տուրիզմի զարգացմանը` ենթակառուցվածքների բարելավման և զարգացման միջոցով:
Ծրագրի հիմնական արդյունքները.
Ձևավորվել են թվով 17 հյուրընկալող ընտանիքների և 12 երիտասարդ զբոսավարների խմբեր, որոնց համար կազմակերպվել են դասընթացներ և խորհրդատվություններ: Զբոսավարների խմբի համար կազմակերպվել է երկու երկօրյա ուսումնական այց, առաջինը՝ Վայոց ձոր, երկրորդը «Զանգեզուր» Կենսոլորտային Համալիրի» «Արևիք» ճամբար՝ քայլարշավ-երթուղու մշակումով և գիշերակացով:
Աջակցման գումարներ են փոխանցվել հյուրընկալող ընտանիքներին, ովքեր նշյալ գումարով իրականացրել են հյուրատների համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովման և բարելավման աշխատանքներ, ներառյալ՝ սանհանգույցների բարելավում, հյուրընկալության համար նախատեսված սենյակների վերանորոգում և կահավորում /մահճակալ, սպիտակեղեն, վարագույրներ/, բակերի ձևավորում և գինու համտեսի սրահի կահավորում` միաժամանակ կատարելով նաև սեփական ներդրումներ:
Հյուրընկալող ընտանիքների համար անցկացվող դասընթացներից զատ, շահառուների համար կազմակերպվել է նաև եռօրյա ուսումնական այց դեպի Կալավան, Ենոքավան և Դիլիջան. վերջինները ծանոթացել են հյուրընկալության պայմաններին, որտեղ կարևորվում էր տեղական-գյուղական ռեսուրսի օգտագործմամբ հյուրըկալության կազմակերպումը, մասնակիցներին ներկայացվել են հաջողված բիզնես պատմություններ, և նրանց մոտ ձևավորվել են նոր հետաքրքիր գաղափարներ։ Անց են կացվել նաև քայլարշավներ և մեկօրյա շրջայցի երթուղի դեպի Իրանի Իսլամական Հանրապետություն։
Ստեղծվել է համայնքի տեսարժան վայրերի, հյուրատների, հյուրընկալող ընտանիքների, գյուղացիական տնտեսությունների և այլ շահագրգիռ անձանց, կազմակերպությունների բազա, պատրաստվել է վերջինների վերաբերյալ լուսանկարների հավաքածու։
ՄԿՌԿ ՀԿ-ի «ՀամՏես» թեյարան ստուդիայի նախասրահում ստեղծվել է «Այցելեք Մեղրի» տեղեկատվական կենտրոն, իսկ 2-րդ հարկում՝ կարպետագործության արհեստանոց-սրահ։
Գյուղմթերքների արտադրմամբ և վաճառքով զբաղվող բնակիչներին տրամադրվել են խորհրդատվություններ, վերջիններս ներգրավված են նաև երթուղիներում։
ՄԿՌԿ ՀԿ-ի համար ձեռք են բերվել համապատասխան տեխնիկական միջոցներ, որոնց կիրառումը կնպաստի տարածաշրջանի տուրիստական գրավչության բարձրացմանն ու նոր հոսքերի ապահովմանը։
Պատրաստվել են Մեղրին ներկայացնող 6 տեսահոլովակներ, մշակվել և պատրաստվել են Մեղրին խորհրդանշող հուշանվերներ /մագնիսներ, բաժակներ/, գովազդային 10 վահանակներ, «Այցելեք Մեղրի» երկլեզու՝ հայերեն և անգլերեն տեղեկատվական գրքույկը:
Ծրագրով նախատեսված 5 երթուղիների փոխարեն մշակվել են 7 երթուղիներ։
ՀԿ-ի շահառու կարպետագործ վարպետները գծագրել և գործել են կարպետի դետալներ, իսկ դերձակ-վարպետները դրանցից պատրաստել են հուշանվերների նոր հավաքածու:
Մեղրիի տարածաշրջանում զբոսաշրջության խթանման, անհատ տուրիստներին, տուրիստական խմբերին և արշավականներին դեպի Մեղրի ուղղորդելու նպատակով կնքվել են 5 հագործակցության հուշագրեր:
Ստեղծվել է «Այցելեք Մեղրի» https://visitmeghri.wordpress.com/ ինտերնետային հարթակը, որտեղ զետեղված տեղեկատվությունը պարբերաբար թարմացվում է:

Meghri Women's Resource Center (MWRC) NGO, which won the grant in the frames of the SPPA-A Small Grants Component (SGC), implemented “Visit Meghri” project in the enlarged community of Meghri, Syunik region, with the main focus on promoting ecological and agricultural tourism in the community, by improving and developing infrastructures.
The main outcomes of the project:
Formed 17 host families and 12 young guide groups, for whom trainings and consultations were organized. The two-day study visits were organized for the group of guides, the first to Vayots Dzor, the second to "Areviq" camp of "Zangezur" Biosphere Complex”, with the development of a hiking route and overnight stay.
Support funds were transferred to the host families, directing those financial resources to provide and improve the necessary conditions for the guest houses, including the rehabilitation of bathrooms, repairing and furnishing  of guest rooms (bed, linen, curtains), yard landscaping, furnishing a wine tasting room, meanwhile making their own investments.
Besides the trainings for the host families, a three-day study visit to Kalavan, Yenokavan and Dilijan was organized for the beneficiaries; the latter got acquainted with the conditions of hospitality, where organizing of hospitality with the use of local-rural resources was signified, business success stories were illustrated to the participants, and new interesting ideas were fostered with thereof. Also, there were held hiking, a one-day trail to the Islamic Republic of Iran.
A database of community attractions, guest houses, host families,  rural farms, other stakeholders, organizations has been created, a collection of photos has been made thereof.
"Visit Meghri" information center has been set up in the hall of "HamTes" teahouse-studio of MWRC NGO, and on the 2nd floor - a workshop-hall for carpet-making.
Residents engaged in the production and sale of agricultural products have been provided with consultations, the latter are involved in the routes.
Relevant  technical means have been supplied for MKRK NGO, the application of which will contribute to advancing tourist destination attractiveness in the region and ensuring new flows.
6 videos presenting Meghri were made; prepared and made souvenirs (magnets, cups) symbolizing Meghri, 10 advertising panels, "Visit Meghri" bilingual Armenian/English information booklets.
Instead of 5 routes envisaged by the project, 7 routes have been developed.
The beneficiary carpet weavers of the NGO have designed and weaved the carpet details, thus the tailors made a new collection of souvenirs from them.
5 memorandums of cooperation have been signed in Meghri region to enhance tourism, direct individual tourists, tourist groups and hikers to Meghri.
"Visit Meghri" https://visitmeghri.wordpress.com/ website platform has been created, where the posted information is regularly updated.