Հուլիսի 11-ին Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Յենս Բրանդենբուրգի գլխավորած պատվիրակության Հայաստանի Հանրապետություն այցի շրջանակում, Սևանա լճի վրա, տեղի ունեցավ հանդիպում պատվիրակության անդամների և Գերմանիայի Կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության կողմից ֆինանսավորվող #SEVAMOD2 «Սևանա լճի համար գիտության վրա հիմնված կառավարման գործիքների ստեղծում» հայ-գերմանական ծրագրի գործընկերների հետ։
Հանդիպման հիմնական նպատակն էր պատվիրակությանը ծանոթացնել Սևանա լճի բնապահպանական հիմնախնդիրներին և ներկայացնել SEVAMOD2 ծրագրի արդյունքները՝ որպես հայ-գերմանական արդյունավետ համագործակցության օրինակ: Հանդիպման ժամանակ քննարկվեց հայ-գերմանական համագործակցության հետագա հնարավոր հետազոտական թեմաներն ու ուղիները: Երկուստեք փաստվեց համագործակցության հաջող և փոխշահավետ լինելու մասին։ Պատվիրակության կողմից թիմին խրախուսվեց շարունակել այս համագործակցությունը երկու երկրների միջև՝ լուծելու Սևանա լճի և նրա էկոհամակարգի առջև ծառացած մարտահրավերները:
Գերմանական կողմը հայտնեց իր պատրաստակամությունը աջակցելու հայ-գերմանական համագործակցության համատեքստի ընդլայնմանը։
Հանդիպմանը մասնակցում էին Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալներ Արամ Մեյմարյանը և Տիգրան Գաբրիելյանը, Գերմանիայի դաշնության Շրջակա միջավայրի հետազոտությունների Հելմհոլցի կենտրոնի լճային հետազոտությունների բաժնի և ծրագրի ղեկավար Կառստեն Ռինկեն և ծրագրի համակարգող Մարտին Շուլթցեն, #GIZ #EU4SEVAN ծրագրի ջրային ռեսուրսների կառավարման գծով խորհրդական Ա. Առաքելյանը, ՇՄՆ «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լ. Ազիզյանը, ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն Ս. Աղայանը, ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Լ. Սահակյանը, և ծրագրի թիմում ներգրավված այլ հետազոտողներ:
Գերմանիայի՝ Հայաստան ժամանած պատվիրակության կազմում էին.
- Կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Յենս Բրանդենբուրգը,
- Գերմանիայի հետազոտական հիմնադրամի (Deutsche Forschungsgemeinschaft) գլխավոր քարտուղար Հայդե Արենսը,
- Գերմանիայի հետազոտական հիմնադրամի (Deutsche Forschungsgemeinschaft) Արտաքին կապերի վարչության պետ Յորգ Շնայդերը,
- Գերմանիայի կրթության և հետազոտությունների դաշնային նախարարության աշխատակից Օլիվեր Փիփերը,
- Գերմանիայի տիեզերագնացության կենտրոնի նախարարության նախագծային գրասենյակի ղեկավար (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt) Սասկիա Գալիասը։

On July 11, within the visit of the delegation headed by Parliamentary State Secretary of the Federal Ministry of Education and Research of the Federal Republic of Germany Jens Brandenburg the meeting with partners of SEVAMOD2 project took place on Lake Sevan.
The primary objective of the meeting was to familiarize the delegation with the environmental issues in Lake Sevan and to present selected outcomes of the project as an example for intense German-Armenian research collaboration. SEVAMOD2 project was financed by the German Federal Ministry of Education and Research. Also potential research topics and modes of Armenian-German cooperation were discussed. Both sides agreed that the bilateral cooperation were extremely successful and of mutual benefit. The delegation encouraged the team to proceed this good collaboration between the two countries in order to address the challenges faced by Lake Sevan and its surrounding environment.
The German side expressed their willingness to support the expansion of Armenian-German cooperation in this context.
Deputy Ministers of Environment A. Meymaryan and T. Gabrielyan, Karsten Rinke, SEVAMOD2 project leader and Head of the Lake Research Department of the Helmholtz Center for Environmental Research of the German Federation , and Project Coordinator Martin Schultz, GIZ EU4SEVAN Water Resource Management Advisor A. Arakelyan, Director of "Hydrometeorology and Monitoring Center" SNCO L. Azizyan, Director of Scientific Center of Zoology S. Aghayan and Hydroecology, Director of Center for Ecological Noosphere Studies L. Sahakyan of the NAS-RA have participated in the meeting among other researchers involved in the project team.
The German delegation that arrived in Armenia included
• Jens Brandenburg, Parliamentary Secretary of the Federal Ministry of Education and Research,
• Heide Ahrens, Secretary General of the German Research Foundation (Deutsche Forschungsgemeinschaft),
• Jörg Schneider, Head of the External Relations Department of the aforementioned foundation,
• Oliver Pieper, officerof the German Federal Ministry of Education and Research,
• Saskia Galias, head of the project office of the ministry at the German Center for Astronautics (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt).