Նախարարի տեղակալը, ողջունելով գործընկերներին,  շեշտել է նման ձևաչափով հանդիպումների կարևորությունը՝ Հայաստանի և միջազգային դոնոր կազմակերպությունների միջև համագործակցության ռազմավարական ուղղությունները և առաջնահերթությունները հստակեցնելու համատեքստում։
Գլոբալ բնապահպանական հիմնախնդիրների հասցեագրման, շրջակա միջավայրի արդյունավետ կառավարման նպատակով ԵՄ աջակցությամբ իրականացվում են մի շարք ազգային և տարածաշրջանային բնապահպանական ծրագրեր։
Կողմերը մասնավորապես անդրադարձել են՝
«ԵՄ-ն Սևանի համար»
Ծրագրի նպատակն է բարելավել Սևանա լճի ջրահավաք ավազանի ջրի մշտադիտարկման ու կառավարման կարողությունները, բարելավել էկոհամակարգի համար բարենպաստ և ջրախնա հողօգտագործման ու մշակման փորձառությունների իրականացման  համար կարողությունները, ինչպես նաև՝ բարելավել Սևանա լճի էկոհամակարգի կառավարումը։
ԵՄ «Ջրային նախաձեռնություն+»
Ծրագիրն ուղղված է ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման համակարգի մշակման և իրականացման մարտահրավերների հաղթահարմանը։ ՀՀ կառավարությունն այս ծրագրի օժանդակությամբ  Սևանա լճի ավազանի համար մշակում է գետավազանային կառավարման առաջին պլանը, որի նպատակն է երկարաժամկետ կտրվածքով ջրային ռեսուրսների կառավարման կառուցվածքավորումն ու բարելավումը ավազանային մակարդակում։
«ԵՄ-ն շրջակա միջավայրի համար»
Ծրագրի նպատակն է օժանդակել Արևելյան գործընկերության 6 երկրի բնական կապիտալի պահպանության և տնտեսական աճը խթանելու գործում կանաչ աճին  նպաստող հնարավորությունների բացահայտմանը, բնապահպանական ռիսկերի և ազդեցությունների ավելի արդյունավետ կառավարման մեխանիզմների կիրառմանը՝ արդյունքում զարգացնելով կանաչ էկոնոմիկան։
Քննարկվել են նաև 2019թ. հունիսից Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից մեկնարկած ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ճանապարհային քարտեզի՝ Շրջակա միջավայր և Կլիմայի փոխոփություն գլուխների միջոցառումների իրականացման աշխատանքները։
Անդրադարձ է կատարվել ԵՄ-TAIEX փորձագիտական  առաքելության շրջանակներում տեղի ունեցած սեմինար-քննարկումներին և Շրջակա միջավայրի նախարարության կողմից մեկնարկած ԵՄ-Թվինինգ տեխնիկական աջակցության գործիքի շրջանակներում «Կենդանական աշխարհի մասին» և «բուսական աշխարհի մասին» ՀՀ օրենքների վերանայման գործընթացին։
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալը տեղեկացրել է, որ նախարարությունը հետաքրքրված է նաև  ԵՄ  «կանաչ գործարքի» կիրարկման գործընթացին ՀՀ ներգրավման հնարավորությամբ։
Ամփոփելով հանդիպման արդյունքները՝ կողմերը փաստել են, որ թե՛  օրենսդրական, թե՛ ինստիտուցիոնալ և թե՛ կարողությունների զարգացման առումով արդեն իսկ ունենք իրական առաջընթաց։

Greeting the partners, the Deputy Minister laid special emphasis on similar meetings in the context of clarifying the strategic directions and priorities of cooperation between Armenia and international donor organizations.
A number of national and regional environmental projects are implemented with the support of the EU to address global environmental issues and efficiently manage the environment.
The parties remarkably referred to:
"EU4Sevan"
The goal of the project is to enhance capacities for water monitoring and management of Lake Sevan catchment basin, ecosystem-based solutions, water saving land use and cultivation experiences, including the ecosystem management of Lake Sevan.
“EU Water Initiative Plus”
The project is directed to overcoming the challenges of developing and implementing productive management of water resources system. With backing of this project, the Government of the Republic of Armenia develops the first river basin management plan for Lake Sevan basin, with a focus on structuring and promoting water resources management at the basin level in the long term.
"EU4Environment"
The goal of the project is to help the Eastern Partnership countries to preserve their natural capital, unlock opportunities for greener growth, and setting mechanisms to better manage environmental risks and impacts.
Also, the Ministry of Environment-launched (June, 2019) Environment and Climate Change activities of the roadmap for the Armenia-EU Comprehensive Enhanced Partnership Agreement were considered.
It was made reference to the seminar-discussions held within the framework of the EU TAIEX expert mission, the status of reviewing the RA laws on "Fauna" and on "Flora" in the frames of the EU Twinning technical assistance instrument embarked on by the Ministry of Environment.
The Deputy Minister of Environment advised that the ministry is also interested in the opportunity of the involvement of Armenia in the process of implementing the European Green Deal.
Summing up the outcomes of the meeting, the sides stated that we have already arrived at real progress in terms of legislative, institutional and capacity building.