ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆ՝ Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի COP-17 համաժողովի կազմակերպման շրջանակում համագործակցության մասին
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը, որը գտնվում է ՀՀ, ք.Երևան, Հանրապետության հրապարակ, Կառավարության տուն 3 հասցեում, 2026 թվականին Հայաստանում անցկացվելիք «Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովի (COP-17) կազմակերպչական աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով սույն հայտարարությամբ նախատեսված պայմաններին բավարարող կազմակերպություններին հրավիրում է համագործակցության։
Ընտրված կազմակերպությանը (կազմակերպություններին) կառաջարկվի կնքել համագործակցության նախնական պայմանագիր: Համագործակցության տեխնիկական առաջադրանքը ներկայացված է սույն հայտարարության Հավելված №4-ում։
Սույն հայտարարության շրջանակներում մասնակիցներին ներկայացվող պայմաններն են՝
• Մասնակցության դիմում (ձևաչափը` համաձայն սույն հայտարարության Հավելված №1-ի), որում նշվում է մասնակցի անվանումը, ՀՎՀՀ-ն, գործունեության հասցեն, կապի միջոցները, էլեկտորնային փոստի հասցեն: Դիմումին կցվում է պետական գրանցման վկայակայի պատճենը.
• Կազմակերպությունը պետք է պետական գրանցում ստացած լինի մասնակցության դիմումը ներկայացնելուն նախորդող առնվազն երկրորդ տարում.
• Նախկինում պատշաճ կատարված նմանատիպ առնվազն երկու պայմանագիր և դրա կատարումը հավաստող՝ պայմանագրի պատվիրատուի կողմից տրամադրված տեղեկանք: Նմանատիպ պայմանագիր է համարվում վերջին 5 տարվա ընթացքում ազգային կամ միջազգային հանրային նշանակության զանգվածային միջոցառումների կազմակերպումը, որի հիմնական մասնակիցների թիվը գերազանցել է 2000-ը։ Նախկինում նմատաիպ պայմանագրերի պատշաճ կատարման վերաբերյալ տեղեկատվության ներկայացման ձևաչափը համաձայն սույն հայտարարության Հավելված №2-ի.
• Կազմակերպության պորտֆոլիոն.
• Տեղեկանք կնքվելիք պայմանագրի կատարման համար առաջարկվող հիմնական աշխատակազմի մասին (ձևաչափը` համաձայն սույն հայտարարության Հավելված №3-ի), հիմնական աշխատակազմի ինքնակենսագրականները (CV) և հաստատած գրավոր համաձայնությունները` իրականացվելիք աշխատանքներում վերջիններիս ներգրավվելու մասին։ Թիմի անդամները պետք է ունենան առնվազն 5 տարվա աշխատանքային փորձով՝ որպես միջոցառումների կազմակերպիչ, ինչպես նաև թիմը պետք է ունենա փորձ մաքսային, էներգամատակարարման և լոգիստիկայի կառավարման ոլորտում։   Հայտերի ներկայացումից հետո անձնակազմի ցանկացած անդամի համարժեք փոփոխությունը պարտադիր է, ինչը պետք է համաձայնեցվի շրջակա միջավայրի նախարարության հետ։ Սույն պայմանի խախտումը հիմք է պայմանագրի չկնքման կամ կնքված պայմանագրի լուծման։
• Հիմնական աշխատակազմի անգլերենի իմացությունը պարտադիր է։
Սույն հայտարարությամբ պահանջվող փաստաթղթերը լիարժեք ներկայացրած մասնակիցները կընդգրկվեն ընդլայնված ցուցակում Հաշվի առնելով մասնակիցների փորձառությունները կկազմվի մասնակիցների կարճ ցուցակ, որոնց հետ վարվելու է հարցազրույց։ Հարցազրույցի ժամկետի և ձևաչափի վերաբերյալ մասնակիցները կծանուցվեն էլեկտրոնային փոստով։
Համագործակցության նախնական պայմանագիր առաջարկվելու է կնքել այն կազմակերպությանը (կազմակերպություններին), որ(ոնք)ը հարցազրույցի արդյունքներով կճանաչվի լավագույնները։
Ընտրված մասնակից(ներ)ը որոշվում է(են) սույն հայտարարությամբ պահանջվող փաստաթղթերը լիարժեք ներկայացրած մասնակիցների ընդլայնված ցանկում ընդգրկված բավարար գնահատված հայտեր ներկայացրած մասնակիցներից։
Սույն ընթացակարգին մասնակցության հայտերն անհրաժեշտ է ներկայացնել էլեկտրոնային ձևով`  secretariat@env.am էլեկտրոնային փոստի միջոցով կամ էլեկտրոնային կրիչով մինչև 2025 թվականի սեպտեմբերի 1-ը, ժամը 10:00-ն։ Էլեկտրոնային կրիչով հայտերն անհրաժեշտ է ներկայացնել ստացականով՝ ՀՀ, ք.Երևան, Հանրապետության հրապարակ, Կառավարության տուն 3, 529 սենյակ հասցեով։ Վերջնաժամկետից հետո ներկայացված հայտերը քննարկման ենթակա չեն։ Փաստաթղթերը կարող են ներկայացվել հայերեն, ռուսերեն կամ անգլերեն լեզուներով:
Սույն հայտարարության հետ կապված լրացուցիչ տեղեկություններ ստանալու համար կարող եք դիմել աշխատանքային խմբի քարտուղար` Ռոման Չոբանյանին։

The Ministry of Environment, located at 3 Government House, Republic Square, Yerevan, Republic of Armenia, invites organizations that meet the conditions set forth in this announcement to cooperate in order to participate in the organizational work of the 17th Conference of the Parties to the Convention on Biological Diversity (COP-17) to be held in Armenia in 2026.
The selected organization(s) will be invited to sign a preliminary cooperation contract. The terms of reference for cooperation are presented in Appendix No. 4 to this announcement.
The requirements presented to applicants within the framework of this announcement are as follows:
• Application form (the format according to Appendix No. 1 of this announcement), indicating the participant's name, TIN number, business address, contacts and e-mail address. A copy of the state registration certificate is attached to the application.
• State registration of the organization at least at least the second year preceding the submission of the application for participation;
• At least two similar contracts previously properly executed and a certificate provided by the contract customer confirming the executions. A similar contract is considered to be the organization of mass events of national or international public importance within the last 5 years, the number of main participants of which exceeded 2000. The format for submitting information on the proper performance of previously concluded contracts is in accordance with Appendix No. 2 to this announcement;
• The Portfolio of the Organization
• Reference on the main staff proposed for the performance of the contract to be concluded (format according to Appendix No. 3 of this announcement), CVs of the main staff and confirmed written agreements on their involvement in the work to be carried out. Team members must have at least 5 years of work experience as event organizers, and the team must also have experience in customs, power supply, and logistics management. After the submission of applications, an equivalent replacement of any member of the staff is mandatory, which must be agreed with the Ministry of Environment. Violation of this condition is grounds for not concluding the contract or terminating the concluded contract;
• English proficiency for key staff is mandatory.
Applicants who have fully submitted the documents required by this announcement will be included in the extended list. Taking into account the experiences of the applicants, a short list will be drawn up, with whom an interview will be conducted. Applicants will be notified by email about the date and format of the interview.
Organizations recognized as the best in the interview will be offered a preliminary cooperation contract.
The selected participant(s) will be determined from among those applicants who have submitted satisfactory applications on the extended list of participants who have provided the full range of documents required by this announcement.
Applications for participation in this procedure must be submitted electronically via e-mail to  secretariat@env.am or on USB sticks by 10:00 on September 1, 2025. Applications on USB sticks must be submitted with a receipt to the following address: 3, Government House, Republic Square, Yerevan, Republic of Armenia, Room 529. Applications submitted after the deadline will not be considered. Documents can be submitted in Armenian, Russian or English.
For additional information regarding this announcement, please contact Roman Chobanyan, the Secretary of the Working Group.