Այսօր ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տրվել է «Ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսության կրթության զարգացումը հանուն Կանաչ գործարքի Հայաստանում և Ուկրաինայում. կրթությունից դեպի էկոլոգիա» (AFISHE) Էրազմուս+ կարողությունների զարգացման ծրագրի մեկնարկը։
Եռօրյա միջոցառման մեկնարկային հանդիպմանը մասնակցում էին Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալներ Տիգրան Գաբրիելյանը և Արամ Մեյմարյանը, էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Արման Խոջոյանը, ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Սարգսյանը, Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի տնօրեն Սարգիս Աղայանը, Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի կենտրոնի տնօրեն Բարդուխ Գաբրիելյանը, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանը, գիտական-կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ եվրոպական երկրներից, ոլորտով շահագրգիռ այլ անձինք։
Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը ողջունել է ծրագրի մեկնարկը Հայաստանում, նշելով որ ՀՀ ԳԱԱ կենդանաբանություն և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի հենքի վրա ՀՀ ԳԱԱ գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի հետ համատեղ մշակվող մագիստրոսական նոր կրթական ծրագրի ներդրումը անշուշտ հիմք կհանդիսանա ակվակուլտուրաների ու ձկնային տնտեսության կառավարիչների պատրաստմանը.
«Ծրագրի միջոցով ձեռք բերված գիտելիքներն ու հմտությունները կծառայեն Հայաստանում գործող, ինչպես նաև ապագայում ստեղծվելիք ակվակուլտուրաների և ձկնային տնտեսությունների կողմից գիտականորեն հիմնավորված գործունեությանը, ինչպես նաև ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմանը, ինչի արդյունքում կնվազի ակվակուլտուրաների և ձկնային տնտեսությունների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա»,-նշել է նախարարի տեղակալը։
Ծրագրի հիմնական նպատակն է նվազեցնել ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների բացասական ազդեցությունը շրջակա միջավայրի վրա՝ Հայաստանում և Ուկրաինայում ստեղծելով և զարգացնելով ակվակուլտուրայի և ձկնային տնտեսությունների մագիստրոսական կրթական ծրագրեր, որոնք համարժեք կլինեն եվրոպական առաջատար նմանատիպ ծրագրերին, ուղղված կլինեն ազգային և տարածաշրջանային կարիքներին ու կամրապնդեն համալսարան-ձեռնարկություն-հետազոտություն համագործակցությունը:
Ծրագիրն իրականացվում է ՀՀ ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի, Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնի կողմից։
Ծրագրի արդյունավետ իրակնացման նպատակով համագործակցության պայմանագիր է կնքվել ԳԱԱ Գիտակրթական միջազգային կենտրոնի և Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի միջև։

Today, the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia gave the "development of aquaculture and fisheries education in the name of the "green deal" in Armenia and Ukraine. Launch of the Erasmus+ capacity development program "from education to ecology" (AFISCHE).
The opening meeting of the three-day event was attended by Deputy Ministers of Environment Tigran Gabrielyan and Aram Meimaryan, Deputy Minister of Economy Arman Khojoyan, Director of the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences Armen Sargsyan, Director of the Scientific Center of Zoology and Hydroecology Sarkis Aghayan, Director of the Center of Zoology and Hydroecology Barduh Gabrielyan, Rector of the National Agrarian University of Armenia Vardan Urutyan, representatives of scientific and educational institutions from European countries, other interested parties.
Deputy Minister of Environment Tigran Gabrielyan welcomed the launch of the program in Armenia, noting that the introduction of a new master's degree program, developed jointly with the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia and the National Agrarian University of Armenia on the basis of the Scientific Center of Zoology and Hydroecology of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, will undoubtedly become the basis for the training of aquaculturists and fisheries managers.
"The knowledge and skills acquired within the framework of the program will serve the scientifically grounded activities of aquacultures and fisheries operating in Armenia, as well as those being created in the future, as well as the use of modern technologies, as a result of which the negative impact of aquacultures and fisheries on the environment will be reduced," the Deputy Minister said.
The main goal of the project is to reduce the negative impact of aquaculture and fisheries on the environment by creating and developing Master's degree programs in aquaculture and fisheries in Armenia and Ukraine, which will be equivalent to leading European similar programs, will be aimed at national and regional needs and strengthen university-enterprise-research cooperation.:
The program is implemented by the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, the National Agrarian University of Armenia and the Scientific Center of Zoology and Hydroecology of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia.
In order to effectively implement the program, a cooperation agreement was signed between the International Scientific and Educational Center of the National Academy of Sciences and the National Agrarian University of Armenia.