Շրջակա միջավայրի նախարարությունը նախապատրաստվում է համապետական ծառատունկին. «10 մլն ծառ» նախաձեռնության շրջանակում ապրիլի 25-ին նախատեսվում է տնկել շուրջ 300.000 տնկի
Ապրիլի 25-ին նախատեսված համապետական ծառատունկին ընդառաջ, Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանի մոտ կայացել է աշխատանքային հանդիպում-քննարկում, որին մասնակցել են Շրջակա միջավայրի նախարարության Անտառային կոմիտեի նախագահի ժ/պ Արթուր Պետրոսյանը, «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժ/պ Պավել Ցուգունյանը և նախարարի խորհրդականները։
Եղանակը Հայաստանում
Առաջիկա 5 օրվա եղանակի կանխատեսում (13.04-18.04.2021թ.)
Հանրապետության տարածքում՝
Ապրիլի 13-ի ցերեկը, 14-ի գիշերը և առավոտյան, 18-ի ցերեկը շրջանների զգալի մասում, 16-17-ին՝ հիմնականում կեսօրից հետո առանձին շրջաններում սպասվում է անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ հնարավոր է քամու ուժգնացում 15-20մ/վ: Ապրիլի 15-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Քամին՝ հարավ-արևմտյան՝ 5-10մ/վրկ։ Օդի ջերմաստիճանն ապրիլի 14-18-ին աստիճանաբար կբարձրանա 7-9 աստիճանով:
Երևան քաղաքում՝
Ապրիլի 13-ին՝ կեսօրից հետո, 14-ի գիշերը և առավոտյան, 18-ի երեկոյան ժամերին սպասվում է անձրև և ամպրոպ: Ապրիլի 14-ի ցերեկը, 15-17-ին, 18-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ:
Econews.am բնապահպանական տեղեկատվական հարթակն ահազանգել է Արտաշատ քաղաքի այգում աղվեսի՝ անազատության մեջ, անբարենպաստ պահման պայմանների վերաբերյալ
Խիստ դատապարտում ենք նման վերաբերմունքը կենդանիների նկատմամբ և հորդորում՝ զերծ մնալ որևէ կենդանատեսակի հանդեպ դաժան վերաբերմունք դրսևորելու մերժելի գործելաոճից։
Տնկվեցին «10 միլիոն ծառ» նախաձեռնության 2021 թվականի առաջին 1000 ծառերը
Կառավարության որոշման նախագծով սահմանվել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման համար արգելված գետերի ցանկը
«Նոր կառուցվող փոքր հիդրոէլեկտրակայանների ջրօգտագործման թույլտվությունների հայտերի մերժում նախատեսված՝ Հայաստանի Հանրապետության Կարմիր գրքում գրանցված կամ տարածքին բնորոշ՝ էնդեմիկ ձկնատեսակների ձվադրավայրեր հանդիսացող կամ դերիվացիոն խողովակներով 40 տոկոս և ավելի ծանրաբեռնված գետերի ցանկը սահմանելու մասին» Կառավարության որոշման նախագծով սահմանվել է փոքր հիդրոէլեկտրակայանների կառուցման համար արգելված գետերի ցանկը։
Շրջակա միջավայրի նախարարությունը շնորհակալություն է հայտնում այս օրինակելի նախաձեռնության հեղինակներին
Առաջիկա համապետական ծառատունկերի շրջանակներում տեղային շաբաթօրյակներ ու մաքրման աշխատանքներ են նախատեսվում նաև Սևանա լճի ափամերձ հատվածներում։
Առցանց դասընթաց
2021թ. ապրիլի 16-ին ժամը 16-00-ին |Շրջակա միջավայրի նախարարության նախաձեռնությամբ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի Այցելուների կենտրոնի աշխատակիցների կողմից կկազմակերպվի առցանց դասընթաց (Zoom հարթակում):
Դասընթացը նախատեսված է 12-ից բարձր տարիքի անձանց համար։
Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողամասերը վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու գործընթացում փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել
Բնապահպանական և սոցիալ-տնտեսական բաղադրիչները հավասարակշռելու, ԲՀՊՏ-ների կայուն կառավարման և դինամիկ զարգացման տեսլականին հասնելու նպատակով և բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողամասերը վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու գործընթացը կանոնակարգելու նպատակով փոփոխություններ և լրացումներ են կատարվել «Բնության հատուկ պահպանվող տարածքների հողամասերը վարձակալության և (կամ) կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու նպատակով ստեղծված միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի աշխատակարգը հաստատելու մասին» N 1578-Ն որոշման մեջ։
Առաջիկա 5 օրվա եղանակի կանխատեսում (12.04-17.04.2021թ.)
Ապրիլի 12-ի ցերեկը, 16-ին, 17-ի ցերեկը առանձին շրջաններում, 13-14-ին գիշերը և կեսօրից հետո շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրև և ամպրոպ, ամպրոպի ժամանակ հնարավոր է քամու ուժգնացում 15-20մ/վ: Ապրիլի 15-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Քամին՝ հյուսիս-արևմտյան՝ 5-10մ/վրկ։ Օդի ջերմաստիճանն ապրիլի 15-17-ին աստիճանաբար կբարձրանա 4-6 աստիճանով:
Ապրիլի 12-ին՝ կեսօրից հետո քաղաքի առանձին հատվածներում, 13-ին՝ կեսօրից հետո, 14-ի գիշերը սպասվում է անձրև և ամպրոպ: Ապրիլի 15-17-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ:
Առաջիկա 5 օրվա եղանակի կանխատեսում (09.04-14.04.2021թ.)
Ապրիլի 09-ին, 12-ին՝ կեսօրից հետո հյուսիսային շրջաններում, 10-11-ին, 13-14-ին՝ շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրև և ամպրոպ: Քամին՝ հյուսիս-արևմտյան՝ 5-10մ/վրկ, ապրիլի 10-11-ին առանձին վայրերում սպասվում է քամու ուժգնացում 20-25մ/վ: Օդի ջերմաստիճանն ապրիլի 10-14-ին աստիճանաբար կնվազի 10-12 աստիճանով:
Ապրիլի 09-ի և 12-ի ցերեկը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 10-11-ին, 13-14-ին սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ: Ապրիլի 10-11-ին սպասվում է քամու ուժգնացում 17-22մ/վրկ։
Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը հանդիպում է ունեցել Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ
Արցախի Հանրապետություն այցի ընթացքում Նախագահի հետ քննարկել են շրջակա միջավայրի արդյունավետ կառավարման ու պահպանության ոլորտում փոխգործակցության և Հայաստանի կառավարության կողմից անհրաժեշտ օժանդակությանը վերաբերող հարցերի լայն շրջանակ։ Հստակ արձանագրել են առաջիկա անելիքներն անտառային ռեսուրսի վերականգնման և գրագետ անտառկառավարման համատեքստում։
Եղանակի և կլիմայի կանխատեսման ապագան
Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը հրատարակել է եղանակի և կլիմայի կանխատեսման ապագայի վերաբերյալ պաշտոնական փաստաթուղթ՝ «White paper»։
Վերջին տասնամյակում եղանակի և կլիմայի վերաբերյալ որոշումների կայացման գործընթացում, եղանակի և կլիմայի կանխատեսումների վերաբերյալ տեղեկատվության պահանջարկն արագորեն աճել է և առաջիկա տարիներին էլ ավելի արագ կաճի:
Արցախում կհիմնվի անտառային ծառատեսակների տնկարանային տնտեսություն և «Արցախանտառ» ՊՈԱԿ-ին կնվիրաբերվի 100.000 տնկի
Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Արցախի Հանրապետությունում։
Այցի շրջանակում նախարարը հանդիպել է Արցախի Հանրապետության տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Հայկ Խանումյանի հետ։
Առաջիկա 5 օրվա եղանակի կանխատեսում (08.04-13.04.2021թ.)
ՈւՇԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ
Արաբական թերակղզուց արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված ապրիլի 8-9-ին օդի ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում աստիճանաբար կբարձրանա 3-4 աստիճանով։ Ապրիլի 8-9-ին օդի ջերմաստիճանը ցերեկային ժամերին Սյունիքի հովտային գոտում կհասնի +30…+33, Արարատյան դաշտում և Երևանում՝ +27…+29 աստիճանի։
Ապրիլի 08-ի ցերեկը, 09-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 09-ի երեկոյան ժամերին հյուսիսային շրջաններում, 10-13-ին շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրև և ամպրոպ: Քամին՝ հարավ-արևելյան՝ 5-10մ/վրկ, ապրիլի 10-11-ին առանձին վայրերում սպասվում է քամու ուժգնացում 20-25մ/վ: Օդի ջերմաստիճանն ապրիլի 08-ի ցերեկը, 09-ին աստիճանաբար կբարձրանա 3-4, ապրիլի 10-12-ին աստիճանաբար կնվազի 10-12 աստիճանով:
Ապրիլի 08-ի ցերեկը, 09-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 10-13-ին սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ: Ապրիլի 10-11-ին սպասվում է քամու ուժգնացում 17-22մ/վրկ:/p>
Սիրելի մայրեր, քույրեր, սիրելի հայուհիներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ գարնանային այս պայծառ տոնի՝ Մայրության և գեղեցկության օրվա առթիվ։
Այս տոնը լավագույն առիթն է վերարժևորելու մեր ազգային արժեհամակարգի հենասյուն հայ մայրերին և մեծարելու հայ կնոջ գեղեցկությունը։
Չափազանց կարևոր է հայ կնոջ դերը երեխաների դաստիարակության, ընտանիքի ամրության, պետության կայացման ու հզորացման գործում։
Այս տարվա տոնական շնորհավորանքների ձևը միգուցե մի փոքր այլ է, սակայն հավատացեք, որ մեր երախտագիտությունը ձեր հանդեպ երբեք չի փոխվում։
Երջանկություն և բարօրություն ձեզ, սիրելի կանայք
Շրջակա միջավայրի նախարար
Ռոմանոս Պետրոսյան
Կայացել է REC Caucasus ծրագրի մեկնարկային հանդիպում-ասուլիսը
Կայացավ REC Caucasus` Եվրամիության կողմից ֆինանսավորվող «Շրջակա միջավայրի պահպանման վերաբերյալ համատեղ մոնիթորինգային ծրագիր` Սևծովյան ավազանի երկրների համար» ծրագրի մեկնարկային հանդիպում-ասուլիսը, որտեղ բացման խոսքով հանդես եկավ ՇՄՆ նախարարի տեղակալ Աննա Մազմանյանը, ինչպես նաև «ՀՄԿ» ՊՈԱԿ-ի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Լևոն Ազիզյանը:
Առաջիկա 5 օրվա եղանակի կանխատեսում (07.04-12.04.2021թ.)
Արաբական թերակղզուց արևադարձային տաք օդի ալիքի ներթափանցմամբ պայմանավորված ապրիլի 7-9-ին օդի ջերմաստիճանը հանրապետության ողջ տարածքում աստիճանաբար կբարձրանա 7-9 աստիճանով։ Ապրիլի 8-9-ին օդի ջերմաստիճանը ցերեկային ժամերին Սյունիքի հովտային գոտում կհասնի +30…+33, Արարատյան դաշտում և Երևանում՝ +27…+29 աստիճանի։
Ապրիլի 07-ի ցերեկը, 08-09-ին, 10-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Ապրիլի 10-ի ցերեկը, 11-12-ին շրջանների զգալի մասում սպասվում է անձրև և ամպրոպ: Քամին՝ հարավ-արևելյան՝ 2-5մ/վրկ: Օդի ջերմաստիճանն ապրիլի 07-ի ցերեկը, 08-09-ին աստիճանաբար կբարձրանա 7-9 աստիճանով:
Ապրիլի 07-ի ցերեկը, 08-09-ին սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 10-12-ին՝ սպասվում է կարճատև անձրև և ամպրոպ:
Շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանն աշխատանքային այցով եղել է «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի «Վայոց ձորի անտառտնտեսություն» մասնաճյուղում
Անտառտնտեսության մասնաճյուղի գրասենյակում նախարարն աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել մասնաճյուղի ղեկավարի և աշխատակիցների հետ։
Ուսումնասիրություն Ազատի ջրամբարի տարածքում
Շրջակա միջավայրի նախարարության մասնագիտական ստորաբաժանումներն ուսումնասիրել են ֆեյսբուքյան օգտատիրոջ կողմից բարձրաձայնված՝ «Ազատի ջրամբար, ամբողջովին թոռերի մեջ» վերտառությամբ բնապահպանական իրավախախտման վերաբերյալ նյութը Շրջակա միջավայրի նախարարի տեղակալի հանձնարարականով համապատասխան գրություն է ուղարկվել ՀՀ Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմին՝ դեպքը մանրամասն ուսումնասիրելու, հանգամանքները պարզելու և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու համար։
Մեկնարկում է «ԼԻՆԵ՛ՆՔ ԻՐԱԶԵԿ, ՊԱՀՊԱՆԵ՛ՆՔ ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ» կրթական միջոցառումների նոր շարքը
Շրջակա միջավայրի նախարարության Օզոնի ծրագիրը ՄԱԿ-ի արդյունաբերական զարգացման ծրագրի և «Շրջակա միջավայր և առողջություն» ՀԿ-ի հետ համատեղ մեկնարկում է «ԼԻՆԵ՛ՆՔ ԻՐԱԶԵԿ, ՊԱՀՊԱՆԵ՛ՆՔ ՕԶՈՆԱՅԻՆ ՇԵՐՏԸ» կրթական միջոցառումների շարքը, որը հնարավորություն կընձեռնի մարզերի և Երևանի դպրոցների աշակերտներին մանրամասն ծանոթանալու օզոնային շերտի քայքայման բնապահապանական խնդրին և իրենց անմիջական դերակատարությունն ունենալ օզոնային շերտի վերականգնման գործում։

Weather forecast in Armenia
In the daytime of February 26, on 27-28 no precipitation is predicted. On March 1-3 in most regions from time to time precipitation is predicted, in the form of snow in mountainous and foothill regions. South-west wind speed is 5-10 m/s. In the daytime of February 26, on 27-28 the air temperature will gradually go up by 3-4 degrees in Lori, Tavush, Syunik and Artsakh - by 10-15 degrees, on March 1-3 it will gradually go down by 8-10 degrees.
In the daytime of February 26, on 27-28 no precipitation is predicted, on March 1-3 from time to time precipitation is predicted.
5-Day Weather Forecast (25.02.2021-02.03.2021)
In the daytime of February 25, on 26-28 no precipitation is predicted. On March 1-2 in most regions precipitation is predicted, in the form of snow in mountainous and foothill regions.
South-west wind speed is 5-10 m/s.
On February 26-28 the air temperature will gradually go up by 5-7 degrees, in Lori, Tavush, Syunik and Artsakh - by 10-15 degrees.
In the daytime of February 25, on 26-28 no precipitation is predicted, on March 1-2 precipitation is predicted.
A car parking and an agricultural market were built in the vicinity of M-2 highway and the Meghri customs point
5-Day Weather Forecast (24.02.2021-01.03.2021)
In the daytime of February 24, at night of 25, at night of March 1 in separate places snow, in the daytime of March 1 in the mountainous regions snow, in the valley and foothills rain is predicted, in the daytime of 25, on 26-28 no precipitation is predicted. South-west wind speed is 5-10 m/s. In the daytime of February 24, on 25 the air temperature will gradually go down by 10-12 degrees, then it will go up as much in Lori, Tavush, Syuinik regions and Artsakh.
In the daytime of February 24, on 25-28 no precipitation is predicted. On March 1 rain is predicted.
Ahead of tourist season
Ahead of the tourist season, highlighting the role of natural monuments in the tourism industry, in an effort to ensure a fairly good, environmentally sound and well ordered tourist visits, to reduce the harmful effects on tourist attractions, to streamline pollution and waste matters, and to exclude cases of illegal use, Minister of Environment Romanos Petrosyan addressed a letter to the RA Governors, asking for their support, to instruct the local self-government bodies to take measures to protect the natural monuments in their communities and to reduce the negative anthropogenic impacts on thereof.
ANNOUNCEMENT on submitting an application for providing services on N1, N2 and N3 public beaches of "Sevan" national park
"Sevan" NP SNCO of the Ministry of Environment (within 56 ha, Karmir banak, Sevan, Gegharkunik region, RA) announces the acceptance of applications for providing services on the public beaches of Lake Sevan for the portions according to the Annex:
Formed a new Public Council attached to the Minister of Environment
To ensure the full-fledged participation of the civil society in solving the problems, reforms and fulfilling strategic programs of the Ministry of Environment, a new public council has been set up by the order of the Minister of Environment Romanos Petrosyan; the Council members and the procedure were approved.
5-Day Weather Forecast (23.02.2021-28.02.2021)
In the daytime of February 23, at night of 24, in the daytime of 25, on 26-28 no precipitation is predicted. In the daytime of 24, at night of 25 in separate regions snow is predicted. South-west wind speed is 5-10 m/s. In the daytime of February 24, on 25 the air temperature will gradually go down by 10-12 degrees, then it will go up as much.
In the daytime of February 23, on 24-28 no precipitation is predicted.
“Natural resources should be used reasonably”: the Premiere got acquainted with projects of the Ministry of Environment
Premiere Nikol Pashinyan today conducted a visit to the Ministry of Environment to consider the Ministry’s ongoing and upcoming programs. The meeting was attended by Chief of Staff of the Office of the Prime Minister Arsen Torosyan, Minister of Environment Romanos Petrosyan, Deputy Ministers, heads of the Ministry-affiliated structures, other officials.
A criminal case has been initiated concerning the 110 buildings upon violation of the legislation in the central ecological zone of the lake, for non-fulfillment of obligations to protect "Sevan" National Park
And yet, in August 2021, the Minister of Environment Romanos Petrosyan instructed the relevant subdivisions of the Ministry to survey and submit the information on the legality of the facilities and buildings in the ecological zone of Lake Sevan to him.
Summing up completed grant programs in Syunik region
5-Day Weather Forecast (22.02.2021-27.02.2021)
In the daytime of February 22, on 23, at night of 24, in the daytime of 25, on 26-27 no precipitation is predicted. In the daytime of 24, at night of 25 in separate regions snow is predicted. South-west wind speed is 5-10 m/s. In the daytime of February 23, the air temperature will go up by 2-4 degrees.
In the daytime of February 22, on 23-27 no precipitation is predicted.
Deputy Minister of Environment Anna Mazmanyan met with fashion designers
Deputy Minister of Environment Anna Mazmanyan had a meeting with the responsible persons of “ Supporting SMEs and Creating Sustainable Ecosystem for Armenian Textile Industry" project initiated by the Fashion & Design Chamber of Armenia NGO.
5-Day Weather Forecast (19.02.2021-24.02.2021)
ATTENTION
On February 20, for the night of 20 to 21 throughout the Republic snow is predicted, in separate places more intensive, in mountainous areas and in mountain passes blizzard is predicted due to the penetration of the cyclone from Black sea regions. At night and in the morning on all the roadways of the Republic black ice is predicted.
In the daytime of February 19 in separate regions, on 20, at night of 21, in most regions from time to time snow is predicted. In the daytime of February 21, in Syunik and Artsakh from time to time snow is predicted. On February 22-24 no precipitation is predicted. South-west wind speed is 5-10 m/s. At night of February 21-22 the air temperature will gradually go down by 7-9 degrees.
In the daytime of February 19, from time to time light snow is predicted. On February 20, at night of 21 from time to time snow is predicted, in the daytime of 21, on 22-23 no precipitation is predicted.
Gegharkunik, Vayots Dzor and Syunik regions will have a geopark
Minister of Environment Romanos Petrosyan received Deputy Director of the Institute of Geological Sciences of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia Lilit Sahakyan, Laboratory Head of Geodynamics and Geological Hazards Ara Avagyan.
5-Day Weather Forecast (18.02.2021-23.02.2021)
In the daytime of February 18, on 19, at night of 21 in separate regions, on 20 in most regions from time to time snow is predicted. In the daytime of February 21, on 22-23 no precipitation is predicted. South-west wind speed is 5-10 m/s. In the daytime of February 18, on 21-22 the air temperature will gradually go down by 7-10 degrees.
In the daytime of February 18, on 19 from time to time light snow is predicted. On February 20, at night of 21 from time to time snow is predicted, in the daytime of 21, on 22-23 no precipitation is predicted.
Required documents for signing contracts on the use of fauna objects in the territory of the Republic of Armenia for social purposes
/ N 884-N decree (10.07.2003) of the Government of the Republic of Armenia, N33–N order Minister of Nature Protection of the Republic of Armenia (12.02.2019 ) /
Petrosyan: "Any deep reform in the sphere of environment faces confrontation"
RA Minister of Environment Romanos Petrosyan had a talk with Hovhannes Shoghikyan in SPUTNIK-ARMENIA pavilion regarding the existing sectorial problems, the ways to address them and the reforms.
5-Day Weather Forecast (17.02.2021-22.02.2021)
Attention!
In the daytime of February 17 in mountainous areas of Shirak, Lori, Tavush, Aragatsotn, Kotayk, Vayots Dzor, Gegharkunik region heavy snow, in separate places snowstorm is predicted. The wind speed may reach up to 25-30 m/s in Shirak, Aragatsotn, Kotayk, Gegharkunik, Ararat Valley, it may reach up to 20-25 m/s in Yerevan
In the daytime of February 17, on 18-20 in most regions, at night of 21 in separate regions from time to time precipitations are predicted, on 18-20 in the foothills and valleys in the form of snow. In the daytime of February 21, on 22 no precipitation is predicted. South-west wind speed is 5-10 m/s, in the daytime of 17 in separate places the wind speed may reach up to 25-30 m/s. On Fabruary 18-22 the air temperature will gradually go down by 13-16 degrees.
In the daytime of 17 rain with thunderstorm is predicted, on 18-20, at night of 21 – wet snow, in the daytime of February 21, on 22 no precipitation is predicted.
Defined the permitted amount and periods envisaged for hunting (amateur fishing) for social purposes within the RA water territory in 2021
Minister of Environment Romanos Petrosyan signed a decree on defining permitted amount and periods envisaged for hunting (amateur fishing) for social purposes within the RA water territory in 2021.